Eksperyment ze Skittlesami [instrukcja, film, inspiracje]

Dzieci nie lubią nudy, więc warto zadbać o to, aby ciekawie zagospodarować ich czas. Najbardziej interesującą zabawą mogą być różnego rodzaju eksperymenty. Dziś prezentujemy cieszący się olbrzymią popularnością na całym świecie eksperyment ze Skittlesami. 

Eksperyment ze Skittlesami – co potrzebujemy?

  • Paczkę Skittlesów lub podobnych mocno zabarwionych cukierków. Ilość cukierków, które zużyjemy do tego eksperymentu zależy od wielkości talerza na którym go wykonamy.
  • Talerz lub inne płaskie naczynie. Najlepiej koloru białego, aby nie psuć efektu.
  • Woda. Ciepła lub w temperaturze pokojowej.

Jak wykonać eksperyment ze Skittlesami?

Dookoła talerza układamy obok siebie Skittlesy. Możemy zachować minimalne odstępy między cukierkami. Następnie na środku talerza powolutku wlewamy wodę do tego stopnia, aby cukierki się zamoczyły (najlepiej do połowy). Teraz wystarczy podziwiać efekt. Ważne, aby talerz stał prosto, aby tęcza tworzyła się równo. Zapewne eksperyment jest dla dzieci, więc warto postarać się, aby nie ruszało cukierków do momentu zakończenia tworzenia się tęczy z barwników.

Zobacz więcej pomysłów na zabawy i eksperymenty dla dzieci

Co może nam dać eksperyment ze Skittlesami?

Eksperyment ze Skittlesami z pewnością zainteresuje dzieci w różnym wieku. Zarówno te najmłodsze, jak i starsze. Nawet dorośli są pod wrażeniem tworzącej się tęczy. Zabawa ta może być również nauką dla naszych pociech. Ogranicza Was tylko wyobraźnia. W zależności od wieku i zdolności dziecka możecie nazywać koloru (po polsku lub angielsku), liczyć cukierki, segregować według kolorów i tworzyć zbiory lub na przykład zwrócić uwagę ile cukru i barwników znajduje się w cukierkach, które mają negatywny wpływ na zdrowie dziecka.

Eksperyment ze Skittlesami – inne inspiracje

Podstawowym i najczęściej stosowanym wariantem tego eksperymentu jest ten opisany powyżej. Z czasem można go jednak trochę urozmaicić. Można wykorzystać naczynie o innym kształcie, układać Skittlesy w innej konfiguracji, tworzyć obrazki lub sortować cukierki kolorami. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji.

  • Wersja trójkolorowa. Wybierz cukierki w trzech kolorach, a następnie ułóż je koło siebie tak, aby talerz zabarwił się na trzy kolorowe części. Ilość kolorów można oczywiście zmienić. Chodzi jednak o to, aby cukierki w danym kolorze były ułożone koło siebie, a nie wymieszane jak w wersji standardowej eksperymentu.
  • Wersja podwójna. Ułóż cukierki dookoła talerza jak w wersji podstawowej, ale w środku ułóż drugie mniejsze kółko. Do tego potrzebujemy większego talerza.
  • Wersja kwadratowa. Wykorzystaj kwadratowy talerz i ułóż Skittlesy na jego bokach.
  • Wersja minimalistyczna. W małym naczyniu ułóż na każdej stronie po jednym lub dwa cukierki i obserwuj jak naczynie zabarwia się kolorystycznie.
  • Twarz. Na większym talerzu ułóż oczy (z jednego koloru), nosek (1 cukierek) oraz uśmiechnięte usta. Następnie zalej naczynie wodą i zobacz jak tworzy nam się uśmiechnięta twarz.
  • Wersja narożnikowa. Na kwadratowym naczyniu ułóż po kilka cukierków jednego koloru w każdym narożniku. Zobacz jak rozpływają się kolory.

Gdy eksperyment dobiega końca możemy nieco dmuchnąć w talerz, aby kolory zaczęły się efektownie mieszać. Powyższe inspiracje to tylko przykłady. Tak naprawdę ogranicza Was tylko wyobraźnia, a efekt zawsze będzie podziwiany przez dzieci. Dzielcie się w komentarzach swoimi wersjami tego eksperymentu dla dzieci i piszcie jakie wrażenie zrobił na Waszych pociechach.<


BĄDŹ NA BIEŻĄCO. NIE PRZEGAP ŻADNEJ PROMOCJI
Wierzymy, że serwis Rabatek.net pozwoli Tobie zaoszczędzić pieniądze na zakupach dla dzieci i domu. Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej i dołączysz do rabatkowej społeczności w mediach społecznościowych:

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło